Scroll to top

ARTIFISHAL – film wyprodukowany przez założyciela Patagonii, Yvona Chouinarda i wyreżyserowany przez Josha „Bonesa Murphy’ego”, koncentruje się na trudnej sytuacji dzikich ryb z powodu wylęgarni i hodowli. Film przenosi nas do wylęgarni w Kalifornii, Waszyngtonie, Oregonie i Idaho, gdzie obserwujemy warunki hodowli ryb w fabrykach, a także genetycznie gorszego, otępionego łososia, którego masowo produkują.

 

Na zniszczonej hodowli na wyspie Cyprus Island, WA, obserwujemy resztki sieci rybackich po tym jak ponad 240 000 chorych, odurzonych ryb uciekło do dzikiej populacji. W pięknym fiordzie w pobliżu Alty w Norwegii podwodne zniszczenia i choroby spowodowane przez hodowlę ryb na wodach otwartych są widoczne z pierwszej ręki, gdy aktywiści rejestrują dewastację. Wzdłuż rzeki Elwha w północno-zachodnim stanie Waszyngton śledzimy powrót dzikich ryb po największym projekcie usuwania tam w Stanach Zjednoczonych, a później dowiadujemy się, że po wydaniu 320 milionów dolarów na usunięcie tam i przywrócenie dzikich ryb rzeka jest ponownie domem dla wylęgarni ”.

 

„Ludzie zawsze uważali się za lepszych od natury i sprawia nam to wiele problemów. Myślimy, że możemy kontrolować naturę; nie możemy ”, zauważa Yvon Chouinard, założyciel Patagonii. „Farmy rybne i otwarte kojce siatkowe leczą tylko objawy, a nie przyczyny problemu. Jeśli cenimy dzikiego łososia, musimy coś teraz zrobić. Życie bez dzikiej przyrody i życie bez tych wielkich ikonicznych gatunków jest życiem zubożałym. Jeśli stracimy wszystkie dzikie gatunki, stracimy samych siebie ”.

Europejska kampania, która rozpoczyna się wraz z premierą filmu Artifishal, koncentruje się na branżach hodowli ryb w Norwegii, Szkocji i na Islandii.

„Większość europejskich hodowli łososia znajduje się w Norwegii i Szkocji, gdzie sieją spustoszenie w ekosystemach przybrzeżnych. Planowana ekspansja branży na dziewicze fiordy Islandii jest bardzo niepokojąca. Rządy nie robią wystarczająco dużo, aby zapewnić ochronę dzikiego łososia i jego siedlisk przed niszczącym wpływem tych gospodarstw ”.

Od 28 marca Patagonia współpracuje z organizacjami pozarządowymi w tych kluczowych krajach, aby wezwać do wprowadzenia moratorium na nowe otwarte hodowle łososia i jak najszybszego wycofania się z istniejących. Kliknij tutaj, aby podpisać petycję.


Film Artifishal będzie można obejrzeć w Krakowie na zbliżającym się Kraków International Green Film Festival

BULWAR CZERWIEŃSKI
Data: 19.08.2019r. godz. 21:00

https://www.greenfestival.pl/day-2/

Zobacz także...